Czym jest ta nowa benzyna bezołowiowa PB95 E10? Dla jakich aut stosowanie jej może stanowić pewne zagrożenie? (2024)

Czym jest ta nowa benzyna bezołowiowa PB95 E10? Dla jakich aut stosowanie jej może stanowić pewne zagrożenie? (1)

Czym jest ta nowa benzyna bezołowiowa PB95 E10? Dla jakich aut stosowanie jej może stanowić pewne zagrożenie? (2)

Piotr Żaczek

4 minuty czytania

Ogłoszenie upowszechnienia na polskim rynku paliwowym benzyny PB95 E10 wywołało wiele pytań o ten rodzaj paliwa. Czym są wchodzące w jego skład biokomponenty? Czy różnią się czymś od tych stosowanych w benzynie E5? W jaki sposób mogą zagrażać silnikom? Sprawdźmy, jak powinny wyglądać odpowiedzi na te pytania.

Czym są biokomponenty wchodzące w skład paliwa PB E5? Z czego się je uzyskuje i jaka jest ich rola, znaczenie dla kierowcy oraz samochodu?

W naszym artykule „Nowa benzyna PB95 E10 od 1 stycznia 2024 roku na polskich stacjach benzynowych. Co to oznacza dla kierowców? Czy każdy będzie mógł ją bezpiecznie zatankować?” poświęciliśmy sporo miejsca decyzji dotyczącej wprowadzenia na polski rynek paliwa o zwiększonej zawartości biokomponentów. Być może nie każdy z Was zdawał sobie z tego sprawę, ale jeśli tankujecie swoje auta powszechnie dostępną w Polsce benzyną typu PB95, to znaczy, że wraz z nią wlewacie do swojego baku właśnie pewną ilość tzw. biokomponentów. Czym są te biokomponenty? Obecne w paliwach płynnych biokomponenty to substancje pochodzenia naturalnego wykorzystywane jako dodatki w określonej przez odpowiednie normy ilości. W przypadku benzyny PB E5 – a z tą mamy w Polsce do czynienia co najmniej od 2017 roku – najczęściej stosowanym biokomponentem jest bioetanol. Bioetanol jest alkoholem produkowanym z biomasy, np. z trzciny cukrowej, buraków cukrowych, kukurydzy lub pszenicy. Jest to paliwo odnawialne, które m.in. przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Oprócz bioetanolu w benzynie PB E5 mogą być obecne również inne biokomponenty, takie jak:

  • biodiesel – produkowany z tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych;
  • bio izopropanol – wytwarzany z celulozy lub innych związków organicznych;
  • metanol – otrzymywany z drewna lub innej biomasy;
  • alkany – produkowane z biomasy lub ropy naftowej.

A dlaczego w benzynie od kilku lat stosuje się te właśnie biokomponenty? Jaki jest cel dodawania ich do czystego paliwa? Rola biokomponentów w benzynie PB E5 jest dwojaka:

  1. Przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery
  2. Poprawiają właściwości paliwowe benzyny, takie jak spalanie, emisje spalin i korozyjność.

Mało kto wspomina przy tym o 3. aspekcie dodawania biokomponentów, który wraz z wejściem na rynek benzyny PB95 E10 jest lepiej widoczny. Otóż, dzięki biokomponentom benzyna ta jest po prostu tańsza. W przypadku benzyny PB95 E10 szacuje się, że jest to różnica 20 groszy na litrze. Niby niewiele, ale już coś.

Czy w paliwie PB95 E10 występują te same biokomponenty co w paliwie PB95 E5? Dlaczego w paliwie PB95 E10 zwiększono ich procentową zawartość?

Tak, w paliwie PB95 E10 występują dokładnie te same biokomponenty co w paliwie PB95 E5. Przede wszystkim jest to bioetanol, którego zawartość w benzynie PB95 E10 wynosi 10% (w benzynie PB95 E5 było go o połowę mnie, bo jedynie 5%).

Zwiększenie zawartości bioetanolu w benzynie PB95 E10 ma na celu przede wszystkim zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Bioetanol, jako paliwo odnawialne powstające z biomasy (z trzciny cukrowej, buraków cukrowych, kukurydzy lub pszenicy), jest znacznie bardziej ekologiczny i – co ważne – przyczynia się do obniżania poziomu dwutlenku węgla w atmosferze przez samą swoją produkcję. Jego producenci twierdzą nawet, że biomasa, z której wytwarza się bioetanol, w procesie swojego wzrostu pochłania dokładnie tyle CO2, ile napędzany bioetanolem samochód emituje podczas eksploatacji.

Szacuje się, że tylko w Polsce wprowadzenie do sprzedaży paliwa PB95 E10 pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o około 200 000 ton rocznie. Dodatkowo, bioetanol ma inne właściwości niż benzyna, które mogą pozytywnie wpływać na środowisko. Na przykład, bioetanol ma większą liczbę oktanową niż benzyna, co oznacza, że może być spalany w silniku z większą kompresją. Dzięki temu silnik może pracować efektywniej i emitować mniej spalin.

Jeśli więc spojrzeć na zalety stosowania benzyny PB95 E10, to mogą być one naprawdę znaczące. A co z wadami?

Jakie mogą być negatywne skutki używania paliwa PB95 E10? Czy paliwo to może być niebezpieczne dla napędzanych nim samochodów?

Jak każde inne rozwiązanie, tak i stosowanie benzyny PB95 E10 wiąże się z pewnymi skutkami negatywnymi oraz zagrożeniami. Przede wszystkim te negatywne skutki używania paliwa PB95 E10 mogą być odczuwane przez kierowców samochodów, których silniki nie są przystosowane do spalania tego konkretnego, wzbogaconego o podwójną ilość biokomponentów paliwa. Może to dotyczyć samochodów wyprodukowanych przed 2000 rokiem, a także samochodów z silnikami starszego typu, np. z silnikami z wtryskiem jednopunktowym. Do potencjalnych negatywnych skutków używania paliwa PB95 E10 zaliczamy:

  • zwiększenie zużycia paliwa – po przejściu na benzynę PB95 E10 wzrost zużycia paliwa może wynieść od 1 do 2%;
  • obniżenie osiągów silnika – wydajność pracy niedostosowanych silników może spaść, co będzie skutkowało zmniejszeniem mocy i momentu obrotowego;
  • korozję układu paliwowego – bioetanol ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że może pochłaniać wilgoć z powietrza. Wilgoć ta może z kolei prowadzić do korozji elementów układu paliwowego, takich jak zbiornik paliwa, przewody paliwowe i wtryskiwacze. Dotyczy to jednak niemal wyłącznie aut niedostosowanych do nowego typu paliwa;
  • problemy z rozruchem silnika – w zimie, pod wpływem niskich temperatur, bioetanol gęstnieje bardziej niż czysta benzyna, co w określonych przypadkach może utrudniać rozruch nieprzygotowanego na to silnika.

Faktem jest, że nie wszystkie samochody z silnikami benzynowymi są przystosowane do spalania paliwa E10, ale nie należy też popadać w przesadę i obawiać się tego nowego paliwa. Wprawdzie ogólne wskazania mówią o tym, aby nie stosować paliwa E10 w autach wyprodukowanych przed 2000 rokiem, jednak w rzeczywistości wiele zależy od marki i konkretnego modelu. Wiele bowiem aut od dawna jest przystosowana do zwiększonej ilości biokomponentów w benzynie i nawet mające 40 lat samochody poradzą sobie z nimi bez najmniejszego problemu. Jeśli brak Wam pewności co do tego, czy możecie spokojnie tankować benzynę PB95 E10 do swojego auta, powinniście najpierw zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu, skonsultować się z serwisem obsługi lub przynajmniej z zaufanym mechanikiem.

Popularne z kategorii System Tworzenia Mieszanki Paliwowej

Czym jest ta nowa benzyna bezołowiowa PB95 E10? Dla jakich aut stosowanie jej może stanowić pewne zagrożenie? (4)

Pierścień uszczelniający BOSCH F 00V C17 503

7,00 zł

0 (0)

Czym jest ta nowa benzyna bezołowiowa PB95 E10? Dla jakich aut stosowanie jej może stanowić pewne zagrożenie? (5)

Pierścień uszczelniający obudowy wtryskiwacza ELRING 293.140

6,00 zł

5.0 (1)

Czym jest ta nowa benzyna bezołowiowa PB95 E10? Dla jakich aut stosowanie jej może stanowić pewne zagrożenie? (6)

Pierscień uszczelniający wtryskiwacza ELRING 893.889

4,00 zł

0 (0)

Czym jest ta nowa benzyna bezołowiowa PB95 E10? Dla jakich aut stosowanie jej może stanowić pewne zagrożenie? (7)

Sonda lambda BOSCH 0 281 004 148

348,00 zł

4.8 (45)

Czym jest ta nowa benzyna bezołowiowa PB95 E10? Dla jakich aut stosowanie jej może stanowić pewne zagrożenie? (8)

Pierscień uszczelniający wtryskiwacza FEBEST MCP-003

8,00 zł

1.0 (1)

System Tworzenia Mieszanki Paliwowej w sklepie iParts.pl

Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: System Tworzenia Mieszanki Paliwowej pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?

Sprawdź wszystkie z: System Tworzenia Mieszanki Paliwowej

Czym jest ta nowa benzyna bezołowiowa PB95 E10? Dla jakich aut stosowanie jej może stanowić pewne zagrożenie? (9)

Piotr Żaczek

W swojej pracy staram się integrować tematy związane w samochodami i technologiami IT. Zaczynałem jako „dzieciak”, aktywnie biorąc udział w rozwoju stron internetowych poświęconych skuterom, a w moich kolejnych zajęciach zawsze przewijały się dwa zagadnienia: motoryzacja i internet. Dzięki temu praca w największym polskim sklepie online z częściami jest nie tylko sposobem na życie, ale i realizacją pasji.

1 komentarz

Ktoś

Bardzo dobry artykuł

Czym jest ta nowa benzyna bezołowiowa PB95 E10? Dla jakich aut stosowanie jej może stanowić pewne zagrożenie? (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Msgr. Refugio Daniel

Last Updated:

Views: 6116

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Msgr. Refugio Daniel

Birthday: 1999-09-15

Address: 8416 Beatty Center, Derekfort, VA 72092-0500

Phone: +6838967160603

Job: Mining Executive

Hobby: Woodworking, Knitting, Fishing, Coffee roasting, Kayaking, Horseback riding, Kite flying

Introduction: My name is Msgr. Refugio Daniel, I am a fine, precious, encouraging, calm, glamorous, vivacious, friendly person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.